Konsultacje psychologiczne z zakresu psychologii sportu skierowane są do zawodników na różnym poziomie i w różnym wieku, którzy doświadczają trudności związanych z uprawianiem sportu. Może chodzić o to, że na treningu idzie nam doskonale, a na zawodach już niekoniecznie. Może chodzić o to, że kiedyś było łatwiej startować lub trenować… Wynikać to może z wielu powodów, które mogą być związane ze stresem startowym, zmniejszoną pewnością siebie, kontuzją, problemami z koncentracją, zmniejszoną motywacją, problemami z postawieniem sobie odpowiednich celów lub wyrobieniem odpowiednich nawyków – a czasem z połączenia powyższych. Możliwa jest także sytuacja, kiedy wszystkie te wskaźniki są na optymalnym poziomie, a udział w uprawianiu sportu jest czystą radością – zarówno jeśli chodzi o treningi, jak i zawody, na które czeka się z niecierpliwością i bierze w nich udział na miarę swoich planów i możliwości.

sport

Brzmi pięknie? W osiągnięciu tego pomaga właśnie psychologia sportu i treningi mentalne. W ramach rozpoczynającej się współpracy z Joanną Kotek – psycholog sportu oferujemy obie te formy współpracy. Możemy wspólnie zająć się zarówno kwestiami, które są problematyczne i przeszkadzają w osiągnięciu pełni swoich możliwości sportowych, jak i podejść do tego bardziej treningowo i przygotować się do ważnych zawodów, które są najbliższym celem.

Pytania i odpowiedzi o konsultacje psychologiczne i psychologię sportu

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania udziela Joanna Kotek.

Jak długo trwa taka współpraca, żeby było widać efekty?

Na to pytanie ciężko jest odpowiedzieć jednoznacznie, zawsze zależy to od konkretnej osoby. Miałam przypadki, kiedy wystarczyły 2 spotkania, były też współprace, które trwały kilka lat. Im więcej czasu, tym lepiej. Przeważnie potrzebne jest kilka tygodni, aby pierwsze efekty były widoczne, jednak najczęściej jeszcze nie jest to moment, kiedy warto przerwać spotkania. Najlepsze efekty daje współpraca zaplanowana na cały cykl treningowy – np. cały sezon, zaczynając od okresu przygotowawczego, a kończąc na najważniejszych zawodach i ich późniejszej analizie.

Oczywiście dokładny termin zależy głównie od zawodnika – jeśli zdecyduje się zakończyć współpracę, to może to zrobić w każdej chwili. Ja ze swojej strony zawsze informuję, kiedy najintensywniejsza praca jest zakończona i możemy przejść do rzadszych spotkań lub w ogóle je zawiesić, lub zakończyć.

Od jakiego wieku można / trzeba zacząć współpracę z psychologiem sportu?

To zależy czy mówimy o treningu mentalnym, czy o kwestiach związanych z jakąś konkretną trudnością. Jeśli to ten pierwszy przypadek, to najlepiej rozpocząć współpracę nie wcześniej niż w wieku 12-13 lat (ze względu na umiejętność analizy swoich zachowań przez zawodnika). Jeśli pojawia się jakakolwiek kwestia problematyczna – warto skonsultować ją niezwłocznie, niezależnie od wieku zawodnika.

Jak wygląda współpraca?

Pierwsze spotkanie trwa zawsze godzinę i jest spotkaniem konsultacyjno-diagnostycznym. Jeśli zawodnik jest niepełnoletni, zapraszam na to spotkanie również opiekuna lub opiekunów. To spotkanie służy wzajemnemu poznaniu i ustaleniu dalszego planu pracy – zarówno pod kątem treści, jak i formy. Następne spotkania odbywają się wg tych ustaleń i ich celem jest dobranie jak najlepszych narzędzi dla danego zawodnika, więc będą wymagały pracy własnej pomiędzy sesjami – przeważnie dotyczącej wypróbowania tego, o czym rozmawialiśmy na zajęciach.

Mam taki problem… Czy Pani zajmuje się w ogóle czymś takim?

Jeśli jest to problem związany ze sportem, to prawdopodobnie tak. Zawsze możesz umówić się na pierwsze spotkanie konsultacyjne – jeśli sprawa wykracza poza zakres moich kompetencji, to przekieruję Cię do odpowiedniego specjalisty, ale będę w stanie to ocenić dopiero po pierwszym spotkaniu.

Czy jako rodzic / trener mogę umówić się na spotkanie?

Tak, jak najbardziej – ustalimy wtedy, czy przedmiotem naszej pracy jest trening mentalny dla Ciebie, czy konsultacja dotycząca zawodników i do tego dobierzemy plan działania.