Wielu mężczyzn, decydując się na leczenie zaburzeń erekcji, wybiera wsparcie farmakologiczne. Przywrócenie satysfakcjonującej kondycji seksualnej poza stosowaniem farmaceutyków często wymaga terapii psychologicznej, ponieważ zaburzenia mogą występować na tle psychicznym.

leczenie_zaburzen_erekcji

O zaburzeniach erekcji można mówić, kiedy pojawia się stały lub nawracający problem z utrzymaniem wzwodu, przez co nie jest możliwe odbycie stosunku seksualnego. Problem musi utrzymywać się co najmniej przez 3 miesiące.

W terapii par i rodzin online niekiedy poruszany jest temat kondycji seksualnej jako jeden z istotnych elementów szczęśliwego związku. Dlatego nie należy mieć oporów przed spotkaniem online ze specjalistą. Przed podjęciem indywidualnej pracy terapeutycznej z psychologiem dobrze jest wykonać badania stanu zdrowia i wyeliminować organiczne przyczyny zaburzeń jak np. rozwijająca się choroba.

Szacuje się, że problem zaburzeń erekcji dotyczy 16% mężczyzn w wieku 20-75 lat. Występowanie problemu wzrasta wraz z wiekiem – zaburzenie aktywności seksualnej i potencji przed 40 rokiem życia występuje u 22% mężczyzn, a w wieku 70 lat ten odsetek zwiększa się aż do 49%. Wobec tego niemal co szósty mężczyzna ma problem z potencją w postaci zaburzeń erekcji, obniżonego libido lub zaburzeń wytrysku.

Skala nie dziwi, ponieważ prawidłowa erekcja to złożony mechanizm, uzależniony od czynników biologicznych i psychologicznych. Za przyczyny zaburzeń funkcji seksualnych u mężczyzn uznaje się:

  • choroby układu nerwowego
  • choroby układu sercowo-naczyniowego
  • zaburzenia układu hormonalnego
  • problemy natury psychicznej, niekiedy nieuświadomione.