Nawet najszczęśliwsze małżeństwa przeżywają kryzysy. Zdarza się też, że z uwagi na okoliczności lub brak wzajemnego zrozumienia partnerów przybierają one formę niezdrowej i wyniszczającej relacji. Zanim jednak podejmiemy decyzję o rozwodzie, sprawdźmy, czy związku nie da się uratować, korzystając z usług psychologa dla par.

Terapia dla par, czyli jak uzdrowić związek

Zakochani bez pamięci, często zakładamy, że życie z partnerem będzie łatwe i usłane różami. Jest to jeden z największych błędów, jakie popełniamy w związku – gdy bowiem po jakimś czasie okazuje się, że nasze małżeństwo nie jest wolne od nieporozumień, doznajemy rozczarowania i zaczynamy wątpić w jego przyszłość.

Karmieni ideałami zaczerpniętymi z filmów i książek, zapominamy, że udane małżeństwo to nie tylko wzajemna miłość i pociąg seksualny. Jeżeli chcemy, by nasz związek dawał nam satysfakcję i wsparcie w życiu codziennym, musimy nad nim nieustannie pracować. Zdarza się jednak, że problemy, życiowe okoliczności czy utrata zaufania sprawiają, że małżonkowie oddalają się od siebie, a ich wzajemna relacja wypełnia się żalem, wyrzutami i brakiem zrozumienia. Nie warto jednak w takiej sytuacji spisywać jej na straty – zamiast tego skorzystajmy z usług psychologów i poszukajmy pomocy w postaci terapii małżeńskiej.

Celem terapii dla par jest rozwiązanie problemów, z jakimi boryka się dwoje pozostających w związku ludzi. Mogą one przy tym wynikać z bardzo różnych przyczyn – takich jak np. zróżnicowane poglądy małżonków na swoje role we wzajemnej relacji, ból związany ze zdradą czy nadmierna uległość jednego partnera wobec drugiego. Często nękające małżonków troski mają również podłoże seksualne. Każde małżeństwo ma indywidualny charakter i przebieg, dlatego nie da się sklasyfikować związanych z nim problemów ani wdrożyć ogólnego sposobu na ich zlikwidowanie.

Skorzystanie z usług psychologa lub psychoterapeuty często odgrywa niezwykle istotną rolę w ratowaniu związku i umacniania więzi między małżonkami. Pomaga im bowiem nie tylko przepracować poszczególne problemy, lecz przede wszystkim precyzyjnie je określić i nazwać – wbrew pozorom nie zawsze jesteśmy świadomi, co tak naprawdę jest przyczyną konfliktu.

Motywacja obojga małżonków jako konieczny warunek skuteczności terapii

Pamiętajmy, że elementem, którego nie może zabraknąć w terapii małżeńskiej, jest dobra wola obojga. Co ważne, nie chodzi przy tym o chęć zatriumfowania nad współmałżonkiem i udowodnienia, że to on/ona się myli. Tym, co powinno stanowić naszą motywację, jest chęć osiągnięcia porozumienia i harmonii w związku poprzez wspólne uporanie się z występującymi w nim trudnościami.