Depresja to choroba, która ogarnia coraz więcej osób – zgodnie z badaniami WHO stanowi jeden z czterech najgroźniejszych problemów zdrowotnych naszej cywilizacji. W jaki sposób powstaje depresja, jak wyglądają jej objawy i w jaki sposób możemy z nią walczyć?

Czym jest depresja i skąd się bierze?

Depresja to choroba o podłożu psychicznym, która objawia się zarówno w sposób psychiczny, jak i fizyczny. Ponieważ wiele jej objawów może wskazywać na zupełnie inne schorzenia, jej prawidłowe rozpoznanie nie zawsze jest łatwe, a na jej temat powstało już wiele mylących i szkodliwych przekonań.

Depresja może wynikać z wielu różnych przyczyn – zaliczają się do nich zarówno czynniki genetyczne i psychologiczne, jak i biologiczne czy środowiskowe. Mylny jest przy tym pogląd, jakoby powstawała ona wyłącznie w wyniku smutnych doświadczeń – mogą na nią cierpieć również osoby, których życie jest wolne od poważnych problemów.

W dobie pandemii i związanej z nią izolacji społecznej coraz więcej osób zaczyna cierpieć na depresję. Jeżeli rozpoznajemy u siebie któryś z poniższych objawów, lecz nie mamy możliwości zapisać się na wizytę u psychologa lub psychoterapeuty, skorzystajmy z usług psychologów online.

Najważniejsze objawy depresji

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez WHO istnieją trzy najważniejsze objawy depresji, którym może towarzyszyć szereg objawów dodatkowych. Do tych pierwszych zaliczają się:

  • obniżony nastrój,
  • anhedonia – czyli brak radości; ogarnięta nią osoba nie czerpie komfortu z codziennych przyjemności ani satysfakcji z własnych dokonań,
  • brak energii.

Do objawów dodatkowych mogą należeć ponadto:

  • niska samoocena,
  • problemy z koncentracją i sprawnością intelektualną,
  • brak apetytu i w efekcie obniżenie masy ciała,
  • problemy ze snem,
  • obniżona aktywność,
  • poczucie winy,
  • myśli samobójcze.

Wymienione objawy nie muszą jednak zawsze towarzyszyć depresji. Zdarza się, że chory cierpi jedynie na część z nich. Wiele osób zmaga się ponadto z objawami psychosomatycznymi, do których należą m.in. bóle głowy, zębów, żołądka, podbrzusza czy kręgosłupa.

Jak leczyć depresję?

Depresja to coś znacznie więcej niż chwilowe przygnębienie – to choroba, która wymaga diagnozy i odpowiedniego leczenia. Jeżeli podejrzewamy depresję u siebie lub bliskiej osoby, postarajmy się o konsultację z psychologiem, a w razie konieczności – również z psychiatrą. Leczenie depresji ma formę psychoterapii, która może mieć wsparcie w postaci kuracji farmakologicznej.

Pamiętajmy, że każdy z nas narażony jest na depresję – bez względu na płeć, stan majątkowy, życie prywatne czy sytuację zawodową. Rozpoznanie któregoś z wymienionych powyżej objawów powinno skłonić nas do jak najszybszego poszukania pomocy u specjalisty.