Powszechna obecność alkoholu w naszej kulturze jest prawdopodobnie czymś, czego nie sposób zmienić. Napoje z mniejszą i większą zawartością procentów towarzyszą wielu uroczystościom, niezależnie od tego, jaki mają one charakter. Wszechobecność alkoholu ma jednak swoje negatywne skutki. Przede wszystkim jest ona w stanie doprowadzić do alkoholizmu. Wiele osób jako przyczynę swojego nałogu podaje właśnie to, że przy każdej możliwej okazji wyciągano butelkę. Do tego stopnia, że przyszedł moment, w którym utracono kontrolę nad spożywanym alkoholem. A to właśnie brak kontroli jest jednym z głównych wyznaczników tego, czy możemy nazwać dany stan uzależnieniem, czy też nie.

Dlaczego należy przeciwdziałać alkoholizmowi?

Alkoholizm to choroba, którą powinno się leczyć. Jeżeli nic się z nią nie robi, to wiąże się ona z samymi negatywnymi skutkami – zarówno psychicznymi, jak i fizycznymi. Uzależnienie od alkoholu może poczynić spustoszenie zarówno w prywatnym, jak i w zawodowym życiu chorej osoby. Koncentracja na zdobywaniu i na spożywaniu napojów wysokoprocentowych skutkuje zaniedbaniami w innych dziedzinach życia. Jeśli zaś chodzi o stan samego organizmu, uzależnienie od alkoholu prowadzi do takich stanów jak zapalenie żołądka, marskość wątroby, a w radykalnych przypadkach nawet i śmierć.

W związku z negatywnymi skutkami alkoholizmu koniecznością jest, wydostanie się z tej choroby. W jaki sposób poradzić sobie z nałogiem? Z uwagi na to, że konsekwencje uzależnienia od alkoholu mają zarówno charakter psychiczny, jak i fizyczny, działania podjęte w celu przeciwdziałania temu stanowi również muszą dotyczyć obu sfer. Jeśli chodzi o sam organizm, przeprowadza się detoks, który ma na celu całkowite odtrucie uzależnionego i usunięcie z jego ciała wszystkich pozostałości alkoholu. Pracy wymaga również psychika. W celu jej uzdrowienia alkoholik powinien przejść psychoterapię alkoholową, która może mieć albo indywidualny, albo grupowy charakter. Jej dokładna postać zależy od konkretnego przypadku.

Tak czy inaczej, alkoholizm nie jest chorobą, z której można wyjść samemu. Wydobycie się z niej wymaga pomocy osób z zewnątrz – tak medyków, jak i psychologów, a w przypadku terapii grupowej również i innych uzależnionych osób.