Psychologiczna terapia indywidualna polega zgodnie z nazwą na indywidualnych spotkaniach z pacjentem. Jaki dokładnie jest charakter takich spotkań oraz w przypadku jakich problemów warto z nich skorzystać?

Jakie są zalety terapii indywidualnej?

Pełne skupienie się na problemach pacjenta to jedna z głównych zalet tego typu spotkań. Dzięki temu, że biorą w nich udział tylko dwie osoby, czyli pacjent oraz terapeuta, możliwe jest także zbudowanie zaufania i tym samym bardziej otwarte mówienie o swoich problemach. Ma to niebagatelne znaczenie, bowiem przekazywanie intymnych kwestii ze swojego życia nigdy nie jest łatwe.

Zaletą jest także to, że zdecydowanie łatwiej jest ustalić dogodny termin spotkania, aniżeli w przypadku kilku osób, jak ma to miejsce podczas terapii grupowej.

Kiedy skorzystać z psychologicznej terapii indywidulanej?

Rozmowa z psychologiem to rozwiązanie w przypadku różnego rodzaju trudności życiowych. Wskazaniem jest m.in. leczenie depresji, na którą na całym świecie choruje około 350 mln osób. Nie jest to jednak jedyna okoliczność, bowiem taka terapia będzie zalecana również w przypadku:

  • przewlekłego stresu destrukcyjnie wpływającego na życie codzienne,
  • problemów w relacjach z bliskimi osobami,
  • zaburzeń lękowych,
  • różnego rodzaju zaburzeń psychosomatycznych,
  • nerwicy,
  • nałogów.

Czym charakteryzuje się psychologiczna terapia indywidualna?

W praktyce taka terapia zazwyczaj nie zamyka się na jednej wizycie, a cyklu spotkań z psychologiem. Może stanowić także wstęp do dalszego leczenia, np. psychiatrycznego, jeśli na podstawie rozmowy okaże się, że terapia psychologiczna nie będzie wystarczająca. Co dodatkowo istotne dla samych pacjentów, obecnie możliwe jest przeprowadzanie takiej terapii również online, czym zajmujemy się także w naszej e-poradni.

Jak widać psychologiczna terapia indywidualna to sposób na znalezienie pomocy i wsparcia w trudnych, życiowych sytuacjach. Jeśli i Ty jej szukasz, koniecznie sprawdź, co dokładnie możemy Ci zaproponować i skorzystaj z naszego ponad 20-letniego doświadczenia.