Śmierć bliskiej osoby jest wydarzeniem o dużym nasyceniu emocjonalnym. Każdy z nas radzi sobie z taką sytuacją inaczej. Czasem rzucamy się w wir obowiązków, pilnujemy, aby nie zostawać ani na chwilę samemu. Czy jednak są to dobre rozwiązania, które będą skutkowały zniknięciem smutku i przybicia, czy raczej doraźne, które na niewiele się zdadzą?

Sposoby na poprawę samopoczucia po odejściu bliskiej osoby

Śmierć jest nieunikniona dla każdego z nas. Często jednak wydaje nam się, że przychodzi zbyt wcześnie, a poradzenie sobie z życiem bez kogoś bliskiego bywa bolesne i nie do zniesienia. W takich sytuacjach niezbędna może się okazać pomoc psychologiczna. Doświadczony terapeuta pomoże nam przejść przez etapy żałoby i rozpocząć normalne, dalsze życie. Najlepszym rozwiązaniem będzie przepracować swój smutek i się z nim skonfrontować. Tylko tak możemy go skutecznie pokonać.

Oczywiście znalezienie sobie zajęcia, skoncentrowanie myśli na czymś innym również ma swoje zalety, jednak dla własnego dobra potrzebujemy akceptacji i pogodzenia się z sytuacją. W przeciwnym razie pamiętajmy, że nie tylko nam będzie ciężko, ale będziemy również oddziaływać na inne bliskie nam osoby. Kluczem jest tu zgłoszenie się po pomoc, jej przyjęcie i otwarcie na nią. Pamiętajmy bowiem, że nie da się komuś skutecznie pomóc wbrew jego woli.

Doświadczony psycholog

Jeśli czujemy, ze poziom naszego smutku i przybicia nas przerasta i uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie, to warto poszukać profesjonalnej pomocy. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany psycholog posiada doświadczenie w zakresie, jaki jest nam potrzebny – czy specjalizuje się w pomocy osobom po ciężkich przeżyciach, a może prowadzi terapię skoncentrowaną na rozwiązaniach.

Pomoc psychologiczna najczęściej potrzebna jest osobom, których bliscy odeszli w tragicznych okolicznościach, w bardzo młodym wieku. Zalecą się ją również dzieciom, które tracą rodziców. Wiek samego pacjenta nie ma większego znaczenia. Jeśli czujemy, że pomoc jest nam potrzebna, to po nią sięgnijmy.