Rozwód jest trudnym doświadczeniem, które najczęściej wiąże się z wieloma negatywnymi emocjami. Ich nagromadzenie może powodować ogólne przygnębienie, podenerwowanie, a w dłuższej perspektywie nawet problemy psychiczne. Warto więc podjąć odpowiednie kroki, aby skutecznie uporać się z bolesnym rozstaniem.

Jak uporać się z rozstaniem?

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że każdy rozwodnik będzie mierzył się z innymi emocjami. Niektórzy przeżyją ten etap bardziej, inni zaś nieco mniej. Wiele zależy od wzajemnego stosunku byłych małżonków oraz przebiegu procesu rozwodowego. Niestety zdecydowana większość rozwodów przypomina niekończącą się walkę i rzadko kiedy można zaobserwować kulturalne rozstania na sali sądowej. Prowadząc psychoterapię online, obserwujemy bardzo różne reakcje oraz problemy rozwodników.

Co istotne, pod żadnym pozorem nie należy tłumić w sobie emocji. Najtrudniejszy zawsze jest sam początek rozstania. Wówczas pojawia się pierwsze zdarzenie z nową, zupełnie nieznaną dotąd rzeczywistością, a w głowie kłębi się mnóstwo myśli. Pozwól więc sobie na płacz, smutek i wszystko inne, co pozwoli Ci oczyścić nagromadzone emocje. Być może dobrym rozwiązaniem okaże się szczera rozmowa z przyjacielem. Inni natomiast wolą spędzić ten czas w samotności. Nie ma jednego wzorca, którego musisz bezwzględnie się trzymać. Przeżyj pierwszy etap rozstania tak, jak potrzebujesz.

Pamiętaj jednak, że faza stresu porozwodowego nie może trwać wiecznie. W pewnym momencie musisz powiedzieć „dość” i zacząć żyć na nowo. W tym przypadku również należy wsłuchać się w swoje potrzeby. Rozwodnicy najczęściej decydują się na odżywienie swojego życia towarzyskiego, znalezienie nowej pasji lub rozwój osobisty. Należy mieć jednak na uwadze, że nie każdy będzie czuł się na siłach, aby powrócić na normalności. Jest to zupełnie normalne, jednak wymaga interwencji. Jeżeli czujesz, że pomimo upływu czasu nadal nie poradziłeś sobie z rozwodem, koniecznie skontaktuj się z psychologiem lub psychoterapeutą.