Zgodnie ze statystyką, na całym świecie około dwóch milionów ludzi cierpi na poważne zaburzenie psychiczne, jakim jest anoreksja. Badania pokazują, że schorzenie to częściej dotyka kobiet, jednak od końca XX wieku tendencje te ulegają stopniowemu zatarciu i wyrównaniu. Jednak czym tak naprawdę jest anoreksja? Jakie mogą być jej przyczyny? I gdzie szukać pomocy jeśli zmagamy się z tym podstępnym przeciwnikiem? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.  

Anoreksja – czym jest?

Anoreksja, czyli jadłowstręt to zaburzenie psychiczne, które polega na świadomym i celowym odmawianiu sobie pokarmu. Ograniczenie ilości spożywanego pożywienia przybiera skalę szkodliwą, a wręcz zabójczą dla organizmu. Anoreksja wiąże się także z nadmiernym przywiązywaniem uwagi do swojego wyglądu fizycznego – w szczególności do masy ciała – a także z zaburzonym postrzeganiem własnej osoby.

Wyróżniamy dwa główne rodzaje anoreksji:

  • typ restrykcyjny, który polega na głodzeniu się,
  • typ żarłoczno – wydalający, który polega na niekontrolowanych napadach obżarstwa, powodujących następnie lęk przed przybraniem na wadze, a co za tym idzie konieczność zastosowania różnego rodzaju sposobów (w tym środków przeczyszczających) umożliwiających usunięcie spożytego pokarmu z organizmu.  

Główne przyczyny anoreksji

Jakie są przyczyny tego problemu? Jak już wspomnieliśmy, anoreksja jest schorzeniem psychicznym, a rozpoznanie konkretnych powodów jej występowania jest bardzo trudne. Warto przy tym pamiętać, że liczba czynników, które mogą mieć wpływ na naszą psychikę stale się zwiększa. 

Do głównych przyczyn anoreksji zaliczamy:

  • przyczyny psychologiczne, związane m.in. z perfekcjonizmem, z lękiem przed niepowodzeniem, z obniżoną samooceną, a także z daleko posuniętą autokrytyką oraz napięciem emocjonalnym, 
  • przyczyny biologiczne, w tym czynniki genetyczne – u osób z krewnym pierwszego stopnia (rodzicem, rodzeństwem) z zaburzeniem, występuje zwiększone prawdopodobieństwo rozwoju anoreksji,
  • przyczyny środowiskowe, czyli przede wszystkim zaburzony obraz piękna prezentowany w mediach, propagowanie bardzo szczupłych modelek, a także presja rówieśników i chęć dopasowania się do grupy.  

Gdzie szukać pomocy?

Co zrobić jeśli my sami albo ktoś z naszych bliskich zmaga się z tym schorzeniem? Konieczne jest szukanie pomocy specjalisty, który pomoże nam zrozumieć emocje i będzie stanowił niezbędne wsparcie. Skutecznym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferowanej przez nas terapii zaburzeń odżywiania, dzięki której krok za krokiem możliwe jest wyjście z autodestruktywnego schematu zachowania. Psychodietetyk nawiązuje kontakt z osobą chorą i pomaga jej dotrzeć do sedna problemu, starając się przy tym pokazać, że anoreksja to przeciwnik, którego nie można bagatelizować. Profesjonalna terapia jest świetną podstawą do podjęcia kolejnych kroków w kierunku zdrowia. 

Celem prowadzonej przez nas terapii z psychodietetykiem jest:

  • analiza i ocena sposobu żywienia pacjenta, 
  • wskazanie błędów i uświadomienie ich związku z chorobą,
  • próba zmiany dysfunkcjonalnego myślenia o sobie,
  • poprawienie zaburzonych relacji z innymi osobami,
  • przedstawienie zasad zdrowego stylu życia.